Vishay/Dale RNC50H1000FRB14
RNC50H1000FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1000FRB14
Brief Description
RES 100 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1000FRB14.pdf
Availability of RNC50H1000FRB14
QUANTITY
RNC50H1000FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1000FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1000FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1000FRB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1000FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1000FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H1000FRB14
RES SMD 68K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 19.4VWM 34.2VC AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8WLP datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
PMI BASE 1INCAND S-6 BAYO SCREW datasheet.pdf
IC DIGITAL MEDIA SOC 337NFBGA datasheet.pdf
FO C/A LC YEL MTRJ 50/125 ORN datasheet.pdf
Non-Isolated 10A SIP DC/DC Converters datasheet.pdf