Vishay/Dale RNC50H1001BRB14
RNC50H1001BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1001BRB14
Brief Description
RES 1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1001BRB14.pdf
Availability of RNC50H1001BRB14
QUANTITY
RNC50H1001BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1001BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1001BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1001BRB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1001BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1001BRB14 Details Description
Related parts for RNC50H1001BRB14
CONN FFC VERT 15POS 2.54MM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS R/A W/SCKT datasheet.pdf
IC SRAM 144MBIT 450MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.12 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 690MA 650 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 2W datasheet.pdf
TV 26C 26#20 SKT RECP datasheet.pdf
Dual 260 MHz Gain = +2.0 & +2.2 Buffer IC datasheet.pdf