Vishay/Dale RNC50H1001BSBSL
RNC50H1001BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1001BSBSL
Brief Description
RES 1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1001BSBSL.pdf
Availability of RNC50H1001BSBSL
QUANTITY
RNC50H1001BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1001BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1001BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1001BSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1001BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1001BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1001BSBSL
IDC CABLE - MCG64K/MC64M/MCG64K datasheet.pdf
IC TXRX RS232 1MBPS LP 28-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM26H/MC26F/MDM26H datasheet.pdf
IC CLOCK DRIVER LO JITTER 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 16POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM SNAPIN IEC 15A datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
350 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
OSC MEMS 16MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf
Dual, 12-/14-/16-Bit nanoDACs㈢ with 5 ppm/∑C On-Chip Reference, I2C㈢ Interface IC datasheet.pdf