Vishay/Dale RNC50H1001FMR36
RNC50H1001FMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1001FMR36
Brief Description
RES 1K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1001FMR36.pdf
Availability of RNC50H1001FMR36
QUANTITY
RNC50H1001FMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1001FMR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H1001FMR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1001FMR36
Related LinksRNC50H1, RNC50H1001FMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1001FMR36 Details Description
Related parts for RNC50H1001FMR36
FILTER SW TRANSIENT 115/250VAC datasheet.pdf
CUSTOM COVER 2-TYPE 505 ISG datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMP datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION PWR CONTACTS datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 43 OHM 16DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 910 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf