Vishay/Dale RNC50H1001FSRSL
RNC50H1001FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1001FSRSL
Brief Description
RES 1K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1001FSRSL.pdf
Availability of RNC50H1001FSRSL
QUANTITY
RNC50H1001FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1001FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1001FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1001FSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1001FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1001FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1001FSRSL
SWITCH DIP FLUSH 16POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf
FERRULE 4.0/14DS GR 1=500PCS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 200VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 3POS .305M 16AWG datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
KJB 21C 21#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 3-10PF 100V SMD datasheet.pdf