Vishay/Dale RNC50H1002BRRE6
RNC50H1002BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1002BRRE6
Brief Description
RES 10K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1002BRRE6.pdf
Availability of RNC50H1002BRRE6
QUANTITY
RNC50H1002BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1002BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1002BRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1002BRRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1002BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1002BRRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1002BRRE6
IC CPLD 64MC 15NS 44PLCC datasheet.pdf
VARISTOR 324V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
CONN 2MM HM PLUG 144POS STR GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
ADHESIVE FERRITE ABSORBENT MATER datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.01% 1/10W 0603 datasheet.pdf