Vishay/Dale RNC50H1002BSRSL
RNC50H1002BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1002BSRSL
Brief Description
RES 10K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1002BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1002BSRSL
QUANTITY
RNC50H1002BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1002BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1002BSRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1002BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1002BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1002BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1002BSRSL
DIODE SCHOTTKY 30V 3.5A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FET RF LDMOS 180W H36260-2 datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2.5A datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
OSCILLATOR 2.048KHZ MEMS SMD datasheet.pdf