Vishay/Dale RNC50H1002FRBSL
RNC50H1002FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1002FRBSL
Brief Description
RES 10K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1002FRBSL.pdf
Availability of RNC50H1002FRBSL
QUANTITY
RNC50H1002FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1002FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1002FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1002FRBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1002FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1002FRBSL Details Description
Related parts for RNC50H1002FRBSL
KEY REPLACEMENT A126 CODE BRASS datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 800MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 60POS DL SR 30AU datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 7.3A TO220-FP datasheet.pdf
CAP CER 180PF 250V U2J 0805 datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 234 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SL TERM CRIMP TIN 22-24AWG datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf