Vishay/Dale RNC50H1011BRRSL
RNC50H1011BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1011BRRSL
Brief Description
RES 1.01K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1011BRRSL.pdf
Availability of RNC50H1011BRRSL
QUANTITY
RNC50H1011BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1011BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1011BRRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1011BRRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1011BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1011BRRSL Details Description
Related parts for RNC50H1011BRRSL
CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS M12 5V datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 700MA 160 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1.5W DO214AA datasheet.pdf