Vishay/Dale RNC50H1022BSRSL
RNC50H1022BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1022BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1022BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1022BSRSL
QUANTITY
RNC50H1022BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1022BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1022BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1022BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1022BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1022BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1022BSRSL
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 17.8VWM 31.9VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 650MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
TV 128C 128#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
26500 4C 9#20 3#16 SKT PLUG datasheet.pdf
8-/16-Channel, 3 V/5 V, Serial Input, Single- Supply, 12-/14-Bit Voltage Output DACs IC datasheet.pdf