Vishay/Dale RNC50H1022FMRE6
RNC50H1022FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1022FMRE6
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1022FMRE6.pdf
Availability of RNC50H1022FMRE6
QUANTITY
RNC50H1022FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1022FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1022FMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1022FMRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1022FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1022FMRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1022FMRE6
SIDACTOR SURGE SUP TO92 90V datasheet.pdf
RES SMD 1.02KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 670MA 180 MOHM datasheet.pdf