Vishay/Dale RNC50H1022FSB14
RNC50H1022FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1022FSB14
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1022FSB14.pdf
Availability of RNC50H1022FSB14
QUANTITY
RNC50H1022FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1022FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1022FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1022FSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1022FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1022FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1022FSB14
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE 790UH SMD datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 10.15"L X 6.15"W datasheet.pdf
ESD HANDLER 15-1/4X10X2-1/4 datasheet.pdf
BATT PACK 7.2V D 8450MAH NIMH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE SKT datasheet.pdf