Vishay/Dale RNC50H1041BRRSL
RNC50H1041BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1041BRRSL
Brief Description
RES 1.04K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1041BRRSL.pdf
Availability of RNC50H1041BRRSL
QUANTITY
RNC50H1041BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1041BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1041BRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.04k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1041BRRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1041BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1041BRRSL Details Description
Related parts for RNC50H1041BRRSL
TRANSDUCER 1-5V 500# PRES datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 1.27MM SMD TIN datasheet.pdf
IC DUAL 2-4 DECOD/DEMUX 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE GPP 8A 600V GPP INLINE GBU datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
IC SERIALIZER 20BIT 32-MLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf