Vishay/Dale RNC50H1042BSB14
RNC50H1042BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1042BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1042BSB14.pdf
Availability of RNC50H1042BSB14
QUANTITY
RNC50H1042BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1042BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1042BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1042BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1042BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1042BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1042BSB14
IC MICROMANAGER 10% IND 16-DIP datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 10% 2924 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING DISC 6" A VFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 176X89MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf