Vishay/Dale RNC50H1051BSRE6
RNC50H1051BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1051BSRE6
Brief Description
RES 1.05K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1051BSRE6.pdf
Availability of RNC50H1051BSRE6
QUANTITY
RNC50H1051BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1051BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1051BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1051BSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1051BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1051BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1051BSRE6
MODULE SCR/DIODE 50A 480VAC datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1/2W 1210 datasheet.pdf
PATCHCORD 1/4" ORANGE 7FT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf
IC BUFFER NONINV HEX 3ST 16TSSOP datasheet.pdf
LANYARD HFP52-1 datasheet.pdf
FLT ACT/T5009 T5009-6 W/SS HD/PL datasheet.pdf
ANT GPS/GLONASS/SBAS 3V CMOS datasheet.pdf