Vishay/Dale RNC50H1052BSB14
RNC50H1052BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1052BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1052BSB14.pdf
Availability of RNC50H1052BSB14
QUANTITY
RNC50H1052BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1052BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1052BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1052BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1052BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1052BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1052BSB14
SIDACTOR 3CHP 200V 250A TO-220 datasheet.pdf
RES 3.5K OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 23V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
2CKT 7MM W-B WAFER ASSY datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 16POS 1MM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf