Vishay/Dale RNC50H1060DSRSL
RNC50H1060DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1060DSRSL
Brief Description
RES 106 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1060DSRSL.pdf
Availability of RNC50H1060DSRSL
QUANTITY
RNC50H1060DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1060DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1060DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)106
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1060DSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1060DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1060DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1060DSRSL
FIXED IND 6.8NH 250MA 390 MOHM datasheet.pdf
IC TXRX RS-485 HS 40MBPS 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
L37-3 SHEET 100X100X1MM W/ADH datasheet.pdf
RES 13.5K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
AM8476S115 DIE PLATE #4 datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
ASSYMINIPAKHDL10S4PRAPLUGBDLK datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SOD-123FL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf