Vishay/Dale RNC50H1062DSB14
RNC50H1062DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1062DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.6K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1062DSB14.pdf
Availability of RNC50H1062DSB14
QUANTITY
RNC50H1062DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1062DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1062DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1062DSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1062DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1062DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1062DSB14
CONN RECEPT PIN .015-.020" .090" datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 875VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 59.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf