Vishay/Dale RNC50H1070FSBSL
RNC50H1070FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1070FSBSL
Brief Description
RES 107 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1070FSBSL.pdf
Availability of RNC50H1070FSBSL
QUANTITY
RNC50H1070FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1070FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1070FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)107
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1070FSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1070FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1070FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1070FSBSL
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 9V 1W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
WASHER SHOULDER 5/16 NYLON datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 15MH PC MNT datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 20W datasheet.pdf
CAP FILM 750NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf