Vishay/Dale RNC50H10R2BRB14
RNC50H10R2BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H10R2BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.2 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H10R2BRB14.pdf
Availability of RNC50H10R2BRB14
QUANTITY
RNC50H10R2BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H10R2BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H10R2BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H10R2BRB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H10R2BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H10R2BRB14 Details Description
Related parts for RNC50H10R2BRB14
FOOT CYLINDRICAL 0.36" DIA BLACK datasheet.pdf
TERM BLOCK 90DEG 22POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 6.63VWM 12.5VC AXIAL datasheet.pdf
IC DUAL UART 64BYTE 44-PLCC datasheet.pdf
MODULE FEMALE 2POS CRIMP datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-36V datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 130POS DR LOW datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf