Vishay/Dale RNC50H10R2BRRSL
RNC50H10R2BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H10R2BRRSL
Brief Description
RES 10.2 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H10R2BRRSL.pdf
Availability of RNC50H10R2BRRSL
QUANTITY
RNC50H10R2BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H10R2BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H10R2BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H10R2BRRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H10R2BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H10R2BRRSL Details Description
Related parts for RNC50H10R2BRRSL
IC MPU MPC82XX 266MHZ 516BGA datasheet.pdf
RES 21K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 56MA 5 OHM datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.24M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 2W SMBJ datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 1WIRE 6TSOC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf