Vishay/Dale RNC50H10R7FSB14
RNC50H10R7FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H10R7FSB14
Brief Description
RES 10.7 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H10R7FSB14.pdf
Availability of RNC50H10R7FSB14
QUANTITY
RNC50H10R7FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H10R7FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H10R7FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H10R7FSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H10R7FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H10R7FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H10R7FSB14
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X25.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS PNL MNT PIN datasheet.pdf