Vishay/Dale RNC50H10R7FSBSL
RNC50H10R7FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H10R7FSBSL
Brief Description
RES 10.7 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H10R7FSBSL.pdf
Availability of RNC50H10R7FSBSL
QUANTITY
RNC50H10R7FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H10R7FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H10R7FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H10R7FSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H10R7FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H10R7FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H10R7FSBSL
RES 12.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUFFER 20BIT 3.3V 56-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
24P MTA156 CONN ASSY LF datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 400MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
ATTENUATOR 18 DB DC 18GHZ datasheet.pdf