Vishay/Dale RNC50H10R9BSB14
RNC50H10R9BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H10R9BSB14
Brief Description
RES 10.9 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H10R9BSB14.pdf
Availability of RNC50H10R9BSB14
QUANTITY
RNC50H10R9BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H10R9BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H10R9BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H10R9BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H10R9BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H10R9BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H10R9BSB14
IC REG LDO 2V 0.3A SOT89-3 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC XO 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
VARISTOR 675V 40KA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf