Vishay/Dale RNC50H1100BSB14
RNC50H1100BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1100BSB14
Brief Description
RES 110 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1100BSB14.pdf
Availability of RNC50H1100BSB14
QUANTITY
RNC50H1100BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1100BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1100BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1100BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1100BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1100BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1100BSB14
DIODE SCHOTTKY 45V 16A TO220-2 datasheet.pdf
RES SMD 1.24KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PHYCEIVER LOW PWR 3.3V 64-TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A PIN 2.54MM datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf