Vishay/Dale RNC50H1100BSB14
RNC50H1100BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1100BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 110 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1100BSB14.pdf
Availability of RNC50H1100BSB14
QUANTITY
RNC50H1100BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1100BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1100BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1100BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1100BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1100BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1100BSB14
RES 56 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 29POS datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 700KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 80E 8.25KV datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
4PORT 0.28" RND CBL GRMMT 1"PORT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC REL/SS OUT 24V datasheet.pdf