Vishay/Dale RNC50H1101BSR36
RNC50H1101BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1101BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1101BSR36.pdf
Availability of RNC50H1101BSR36
QUANTITY
RNC50H1101BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1101BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H1101BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1101BSR36
Related LinksRNC50H1, RNC50H1101BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1101BSR36 Details Description
Related parts for RNC50H1101BSR36
IC DSP 24BIT 100MHZ 196-MAPBGA datasheet.pdf
IC REG BOOST SEPIC ADJ 1A 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
ADPT DIP40/SSOP48 CYPRESS PSOC1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CAP CER 52PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1.5W DO213AB datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 19V SNT-4A datasheet.pdf