Vishay/Dale RNC50H1102BSB14
RNC50H1102BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1102BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1102BSB14.pdf
Availability of RNC50H1102BSB14
QUANTITY
RNC50H1102BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1102BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1102BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1102BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1102BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1102BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1102BSB14
BNC CRIMP PLUG FOR BELDEN 9141 datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.57K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
TOOL ACC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS 0.5MM datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 26POS 1MM R/A datasheet.pdf