Vishay/Dale RNC50H1110BRB14
RNC50H1110BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1110BRB14
Brief Description
RES 111 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1110BRB14.pdf
Availability of RNC50H1110BRB14
QUANTITY
RNC50H1110BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1110BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1110BRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)111
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1110BRB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1110BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1110BRB14 Details Description
Related parts for RNC50H1110BRB14
FIXED IND 15UH 950MA 250 MOHM datasheet.pdf
SENS FIBER HEAT RES 200DEG C datasheet.pdf
RELAY SSR 35A 1PH RNDM 480 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V NP0 AXIAL datasheet.pdf
LIGHT PIPE VERT 0.200" FLAT FACE datasheet.pdf
RES 7.5M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 1A 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 24AWG BLUE datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf