Vishay/Dale RNC50H1110BRB14
RNC50H1110BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1110BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 111 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1110BRB14.pdf
Availability of RNC50H1110BRB14
QUANTITY
RNC50H1110BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1110BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1110BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)111
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1110BRB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1110BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1110BRB14 Details Description
Related parts for RNC50H1110BRB14
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RECPT 15POS .100" STR datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 43MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES NTWRK 18 RES 22 OHM 36LBGA datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf