Vishay/Dale RNC50H1111BSBSL
RNC50H1111BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1111BSBSL
Brief Description
RES 1.11K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1111BSBSL.pdf
Availability of RNC50H1111BSBSL
QUANTITY
RNC50H1111BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1111BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1111BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1111BSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1111BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1111BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1111BSBSL
HEADER OPEN SLOT 2LVL.400 24POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SC75 datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED 2SMD GW datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 28SGL 1.57MM datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
INDUCTOR EMI COM MODE 10MH 1.5A datasheet.pdf
SL 5.08HC/09/180B 3.2SN BK BX datasheet.pdf
FERRITE TUBULAR BEAD datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 18CIRC .375 datasheet.pdf
22UF 400V 16X20MM 105C 4000H datasheet.pdf