Vishay/Dale RNC50H1112DSBSL
RNC50H1112DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1112DSBSL
Brief Description
RES 11.1K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1112DSBSL.pdf
Availability of RNC50H1112DSBSL
QUANTITY
RNC50H1112DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1112DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1112DSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1112DSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1112DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1112DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1112DSBSL
FIXED IND 15UH 3.3A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R SC70-5 datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6350K 8SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 5NS 256FPBGA datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 5% 20W TO263 datasheet.pdf
IC CCM PFC CONTROLLER 10SSOP datasheet.pdf
JFET DUAL P-CH 25V TO-71 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A datasheet.pdf