Vishay/Dale RNC50H1131FSB14
RNC50H1131FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1131FSB14
Brief Description
RES 1.13K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1131FSB14.pdf
Availability of RNC50H1131FSB14
QUANTITY
RNC50H1131FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1131FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1131FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.13k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1131FSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1131FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1131FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1131FSB14
AC/DC CONVERTER +/-15V 150W datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 360MHZ 8MSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH TO-220 datasheet.pdf
GYROSCOPE MEMS DUAL AXIS 16-LGA datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
VHDM BP 6 ROW OPEN ASSY 10 COL datasheet.pdf
TL4019-3 110VAC PTR 2NC+1NO+1NC datasheet.pdf
RES SMD 407 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.14UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf