Vishay/Dale RNC50H1132BSBSL
RNC50H1132BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1132BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.3K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1132BSBSL.pdf
Availability of RNC50H1132BSBSL
QUANTITY
RNC50H1132BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1132BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1132BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1132BSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1132BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1132BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1132BSBSL
LED GREEN CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC COUNTER BIN 4BIT U/D 16-DIP datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR GRAY datasheet.pdf
RES SMD 4.3M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R 0201 datasheet.pdf
TVS DIODE 79VWM 143VC SOD57 datasheet.pdf
CONN 9C 6#12, 3#8 PIN RECP datasheet.pdf
200 mA Output Current High-Speed Amplifier IC datasheet.pdf