Vishay/Dale RNC50H1142DSRSL
RNC50H1142DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1142DSRSL
Brief Description
RES 11.4K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1142DSRSL.pdf
Availability of RNC50H1142DSRSL
QUANTITY
RNC50H1142DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1142DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1142DSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1142DSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1142DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1142DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1142DSRSL
RES 4.7M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MPU M680X0 50MHZ 206PGA datasheet.pdf
CAP CER 15PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 167MHZ 256FBGA datasheet.pdf
RES 0.332 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 156MHZ 20QSOP datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf