Vishay/Dale RNC50H1152BMBSL
RNC50H1152BMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1152BMBSL
Brief Description
RES 11.5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1152BMBSL.pdf
Availability of RNC50H1152BMBSL
QUANTITY
RNC50H1152BMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1152BMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1152BMBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1152BMBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1152BMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1152BMBSL Details Description
Related parts for RNC50H1152BMBSL
CONN HEADR BRKWAY .100 17POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 6.3V 10% 2924 datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 87.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 70A 1000V TO-83 datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 12CK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf