Vishay/Dale RNC50H1153FRRSL
RNC50H1153FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1153FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 115K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1153FRRSL.pdf
Availability of RNC50H1153FRRSL
QUANTITY
RNC50H1153FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1153FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1153FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1153FRRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1153FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1153FRRSL Details Description
Related parts for RNC50H1153FRRSL
RES 1.5K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 600MHZ 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.035 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 10.4K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC XO 1.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf