Vishay/Dale RNC50H1180BSRE6
RNC50H1180BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1180BSRE6
Brief Description
RES 118 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1180BSRE6.pdf
Availability of RNC50H1180BSRE6
QUANTITY
RNC50H1180BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1180BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1180BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1180BSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1180BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1180BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1180BSRE6
IC FPGA 256 I/O 304HQFP datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 120POS R/A 30GOLD datasheet.pdf
CBL ASSY MINI DIN FEMALE 6' 7POS datasheet.pdf
RES 604 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
RSM 4 24VAC DPDT 10A SKT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 1210 datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY FO OUTDDOR, SM, S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT PINS datasheet.pdf