Vishay/Dale RNC50H1181FMRSL
RNC50H1181FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1181FMRSL
Brief Description
RES 1.18K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1181FMRSL.pdf
Availability of RNC50H1181FMRSL
QUANTITY
RNC50H1181FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1181FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1181FMRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1181FMRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1181FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1181FMRSL Details Description
Related parts for RNC50H1181FMRSL
TRANS NPN 40V 0.6A SOT23 datasheet.pdf
DIODE 1PH 15A 600V GBPC-W datasheet.pdf