Vishay/Dale RNC50H1182FRB14
RNC50H1182FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1182FRB14
Brief Description
RES 11.8K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1182FRB14.pdf
Availability of RNC50H1182FRB14
QUANTITY
RNC50H1182FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1182FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1182FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1182FRB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1182FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1182FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H1182FRB14
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 12V datasheet.pdf
IC SWITCH TRIPLE DPDT 24TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 43 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 36.000MHZ TTL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 96POS R/A GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf