Vishay/Dale RNC50H11R5FSRE6
RNC50H11R5FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H11R5FSRE6
Brief Description
RES 11.5 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H11R5FSRE6.pdf
Availability of RNC50H11R5FSRE6
QUANTITY
RNC50H11R5FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H11R5FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H11R5FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H11R5FSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H11R5FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H11R5FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H11R5FSRE6
PHOTOCELL 100K-200K OHM .89MM datasheet.pdf
IC POT/MEM DUAL NV 50K 16-BGA datasheet.pdf
BATT NIMH 1.2V A 2450MAH datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1/2"X 36YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 249 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLLER SPDT 5A datasheet.pdf
RES SMD 11.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR LASER 250MM PNP 10-30VDC datasheet.pdf