Vishay/Dale RNC50H11R7BSB14
RNC50H11R7BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H11R7BSB14
Brief Description
RES 11.7 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H11R7BSB14.pdf
Availability of RNC50H11R7BSB14
QUANTITY
RNC50H11R7BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H11R7BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H11R7BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H11R7BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H11R7BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H11R7BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H11R7BSB14
IC PLD 10MC 25NS 24SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1A 168 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MICROMONITOR 3.3V 20% 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.96KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMBJ datasheet.pdf
PUNCH UNT-3/4" datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE SKT datasheet.pdf