Vishay/Dale RNC50H1201DSBSL
RNC50H1201DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1201DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1201DSBSL.pdf
Availability of RNC50H1201DSBSL
QUANTITY
RNC50H1201DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1201DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1201DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1201DSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1201DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1201DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1201DSBSL
CONN HEADER 6POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
Crystal 33.8688MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 56-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 16SOIC datasheet.pdf