Vishay/Dale RNC50H1203BMB14
RNC50H1203BMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1203BMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 120K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1203BMB14.pdf
Availability of RNC50H1203BMB14
QUANTITY
RNC50H1203BMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1203BMB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1203BMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1203BMB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1203BMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1203BMB14 Details Description
Related parts for RNC50H1203BMB14
TRANSF 600 SPLIT SEC .90MA TEL datasheet.pdf
VARISTOR 240V 1.2KA DISC 9MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 7A 125V datasheet.pdf
DEMO BOARD FOR 9S08SC4 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 55NS 32SOP datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf