Vishay/Dale RNC50H1210BSB14
RNC50H1210BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1210BSB14
Brief Description
RES 121 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1210BSB14.pdf
Availability of RNC50H1210BSB14
QUANTITY
RNC50H1210BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1210BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1210BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1210BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1210BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1210BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1210BSB14
IC DETECTOR VOLT 1.3V ODRN 5SSOP datasheet.pdf
CAP NIOB OXIDE 150UF 20% 4V 2312 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 1.14K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ENCODER OPT 3CHAN 500PPR 5VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 24.3VWM 43.5VC MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 160 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf