Vishay/Dale RNC50H1211FSB14
RNC50H1211FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1211FSB14
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1211FSB14.pdf
Availability of RNC50H1211FSB14
QUANTITY
RNC50H1211FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1211FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1211FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1211FSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1211FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1211FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1211FSB14
SIDACTOR 4CHP 180V 150A MS013 datasheet.pdf
122 METRAL 5RX2M STR RCP STB datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FUSE GLASS 9A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 64QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CABLE 5COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PANEL MNT PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
FILTER EMI 0.022UF 50V RADIAL datasheet.pdf