Vishay/Dale RNC50H1211FSRSL
RNC50H1211FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1211FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1211FSRSL.pdf
Availability of RNC50H1211FSRSL
QUANTITY
RNC50H1211FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1211FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1211FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1211FSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1211FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1211FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1211FSRSL
CONN AC RCPT 1.5MM SNAP/.187 FO datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.4W STER 8TDFN datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 480MA 978 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 3POS datasheet.pdf
VARISTOR 819V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
SR BTS CB FT 4 ASY J datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf