Vishay/Dale RNC50H1212BSBSL
RNC50H1212BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1212BSBSL
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1212BSBSL.pdf
Availability of RNC50H1212BSBSL
QUANTITY
RNC50H1212BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1212BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1212BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1212BSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1212BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1212BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1212BSBSL
SWITCH UNIT SQUARE ALT 2POS datasheet.pdf
METRAL RCT STR PF 4X12 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
COMPACT HOUSING SIZE GLASS datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED PANEL IND SNAP-IN YLW 583NM datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR CSD87384M datasheet.pdf
RES SMD 0.004 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf