Vishay/Dale RNC50H1212FRRSL
RNC50H1212FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1212FRRSL
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1212FRRSL.pdf
Availability of RNC50H1212FRRSL
QUANTITY
RNC50H1212FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1212FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1212FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1212FRRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1212FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1212FRRSL Details Description
Related parts for RNC50H1212FRRSL
CONN HEADER 10POS R/A W/FLANGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.5MM 2POS PCB datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IC HARDWARE MONITOR 56-TSSOP datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf