Vishay/Dale RNC50H1231BSB14
RNC50H1231BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1231BSB14
Brief Description
RES 1.23K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1231BSB14.pdf
Availability of RNC50H1231BSB14
QUANTITY
RNC50H1231BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1231BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1231BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1231BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1231BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1231BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1231BSB14
TERM RING NON INS 12-10AWG datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST 15A 250V datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC SMA datasheet.pdf
IC BUFFER SCHMITT TRIG 6-DSBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 3MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf